Kayra Yapı Dekorasyon Yaşam Alanınızı Büyütüyoruz

Elektrik Tesisatı

Elektrik tesisatı yaşam alanlarımızın en önemli noktasıdır. Günümüzde neredeyse her cihaz elektriğe ihtiyaç duyar. Evimizde, ofisimizde yada yazlık alanlarda elektrik tesisatları önemli rol oynamaktadır. Çünkü sürekli kullanımda olan elektrik tesisatları yıllar içinde yıpranarak diğer tüm elektrikli cihazlara zarar verebilecek düzeye gelebilir.

Elektrik Tesisatı Nedir?

Elektrik tesisatı, elektrik enerjisinin ihtiyaç olduğu alanlara kablo, şalter, priz, sigorta gibi elektrik malzemeleri ile kurulan düzeneğe denilmektedir. Bu alanda bilgi sahibi kişiler tarafından özenle kurulması gerekmektedir. Kurulum aşamasında ki ufak bir ihmal veya hata büyük felaketlere yol açmak ile birlikte kalıcı hasarlara sebep olabilir.

Elektrik kaçağından dolayı elektrik çarpması, yangın gibi olaylar sıkça görülmektedir. Bu tarz felaketlerin oluşmaması için işin en baştan sağlam tutulması gerekmektedir. Elektrik tesisatı kurulumu sonrasında da belli aralıklarla bakımının yapılması gerekmektedir.

Yangın, sel, deprem veya hava şartlarına karşı dayanıklı olan elektrikli tesisatlar özel sistemler sayesinde tehlikeyi algılayarak oluşabilecek sorunların önüne geçmek için elektriği kesmektedir.
Tecrübeli kişiler tarafından yapılan elektrik tesisatlarınız uzun yıllar boyunca güvenli şekilde kullanabilirsiniz.

İş güvenliği ve iş ekipmanları yönetmeliği elektrik tesisatı kontrollerinin bir yıllık zaman dilimleri halinde yapılmasını zorunlu hale getirmiştir. Bu kontrollerin yetkili ve tecrübeli elektrik servisleri tarafından yapılması önerilmektedir. Kontrol sırasında tesisat detaylı bir şekilde incelenmektedir.

Elektrik Tesisatı Nerelere Yapılır?

Elektrik tesisatı günlük hayatta elektrik enerjisinin ihtiyaç olduğu her yerde kullanılır. Tecrübe ve titizlik gerektiren elektrik tesisatı doğru yapıldığı taktirde uzun yıllar sorunsuz kullanılabilir. Hava şartları ve doğa olaylarına karşı koruyucu maddeler ile yapılan elektrik tesisatları güvenli şekilde kullanılabilir. Kullanım alanları hakkında daha fazla bilgi için iletişim sayfamızı ziyaret ederek bize ulaşabilirsiniz.

Elektrik Tesisatı Neden Yaptırılmalıdır?

Elektrik, günlük yaşantımızda olmazsa olmaz tesisatlardan biridir. Yoğun ve uzun kullanımı ile eskiyen, deforme olan tesisatlarınız en kısa sürede yenilenmelidir. Tecrübeli kişiler tarafından yapılan elektrik tesisatlarınız uzun yıllar boyunca güvenli şekilde kullanabilirsiniz.

Yangın, sel, deprem veya hava şartlarına karşı dayanıklı olan elektrikli tesisatlar özel sistemler sayesinde tehlikeyi algılayarak oluşabilecek sorunların önüne geçmek için elektriği kesmektedir.

Elektrik Tesisatlarının Çeşitleri Nelerdir?

Elektrik alanında uzman ekibimiz ile 1995 yılında başladığımız bu kutsal mesleğe sımsıkı sarıldığımızı ve tek hedefimizin müşteri memnuniyeti odaklı çalışmalar gerçekleştirmek olduğunu net bir şekilde ifade ederiz. Ekibimiz binlerce projeye katılmış her an aktif çalışan ve her biri birbirinden değerli, iş etiğine sahip profesyonel personellerden oluşmaktadır.

Evinizin, ofisinizin veya yaşam alanınızın daha ferah ve modern olması adına sunduğumuz bazı hizmetleri belirtmek istiyoruz.

 • Sıva altı: Sıva Altı Tesisatı; Sıva altına yapılır. Tesisat donanımı dışarıdan görülmez. Sıva altı tesisat yeni yapılan binalarda, binanın bölümleri yapılırken elektrik tesisat işleri kaba sıvadan önce borular atılarak döşenir. Sıva bitincede kablolar çekilir. Sıva altı tesisatlarda peşel boru kullanılır.
 • Sıva Üstü Tesisatı; Sıva üstüne yapılır. Sıva üstü tesisatta peşel boru kullanıldığı gibi antigron kablo ve çok az da bergman boru kullanılır.
 • Aydınlatma Tesisatı: Aydınlatma gereksiniminin elektrik enerjisinin kullanımına uygun alıcılarla uygulandığı  tesisata aydınlatma tesisatı denir. Çeşitli yapıda alıcının bulunduğu aydınlatma tesisatlarında floresan ve akkor flamanlı lambalar kullanılmaktadır.
 • Floresan Lamba Tesisatı: Floresan lamba, güneş ışığına yakın bir aydınlatma sağlar. Floresan lambaların ışıkları fazladır. uzun ömürlü olurlar. Devrenin üstünde olan balast yardımı ile enerji tasarrufu sağlayacak endüktif etki yaratılır. Floresan lambanın içindeki cıva buharı, balast yardımı ve starterin ilk ateşlemesi ile alternatif gerilimde iletken durumuna geçer ve lambayı yakar. Devre üzerinde bulunan kondansatör  güç kat sayısını düzeltmek gayesiyle kullanılır.
 • Merdiven Otomatiği Tesisatı : Kat sayıları çok olan binaların merdiven sahanlığında bulunan lambaların belli sürede yanıp sönmesini merdiven otomatiği tesisleri sağlamaktadır. Katlardaki butonlardan birisine basıldığı zaman tüm lambalar yanar. Merdiven otomatiği enerjisini binanın girişindeki elektrik sigortası üzerinden  şehir şebekesinden alır. Tesisatta katlarda bir buton ve lamba vardır.
 • Zil Tesisatı : Tesisatta birden çok buton olursa hangi zilin çaldığı anlaşılmaz. hangi zilin çaldığını anlamak için devreye buton sayısı kadar numaratör konur. Numaratörün içinde bobin vardır. Bu bobinlerin idaresinde bobin sayısı kadar abone çağırma tesisatı bulunur. Butona basıldığında numaratör de o abonenin numarası düşer.

Elektrik Tesisatı Hizmeti İçin

  Mimara Sor

  Mimarımız Sizi Arasın!

    Mimara Sor

    Mimarımız Sizi Arasın!

    WhatsApp