Kayra Yapı Dekorasyon Yaşam Alanınızı Büyütüyoruz

Fayans ve Seramik Arasındaki Fark Nedir ?

Fayans ve seramik: Bünyesi anorgamik olan ama metal olmayan kil, kuvars, feldspat, kalker gibi hammaddelerin belirli oranlarda karışımı ile özel kalıplarda preslenerek şekillendirilir. Sonrasında yüksek ısılarda pişirilmesi ile edilen kaplama malzemesine fayans denir.

Özel olarak duvarlar için üretilen fayansların yük taşıma amacı taşımamaktadır. Genellikle yer karolarından daha hafif ve daha incedirler. Bir duvar karosu imalatında kullanılan camlar da farklıdır ve aşındırıcı kuvvetlere ayak trafiğinden dayanacak şekilde tasarlanmamıştır. Duvar fayansları sadece duvarlarda kullanılmalıdır.

Fayans ve Seramik Arasındaki Fark Nedir ?

Fayans ve seramiklerin arasındaki fark açık ve nettir. Seramikleri yapılış itibarı ile hem zemin hemde duvar kaplamalarında uygulanabilir. Fayans ise sadece iç mekan ( banyo, mutfak, ofis, işyeri) duvar kaplamasında kullanılır fayanslar.

Nedeni ise fayanslar su emme oranı yüksek olup, fayans darbeye ve yüke maruz kalma direnci olmaz. Seramikler ise su emme oranı  az olup iç mekan ve dış cephe zemin kaplamaları için sıcak ve soğuk hava koşullarına dayanıklıdır. Kolay çizilmez, kırılma riski azdır.

Fayans Örnekleri

Uzun yılların verdiği tecrübe ve uzman çalışma arkadaşları ile fayans ve seramik alanında çeşitli işlerimiz ile müşterilerimizin memnuniyetini kazanmayı hedeflemekteyiz.

Fayans, seramik veya diğer hizmetlerimiz için bilgi almak isterseniz iletişim sayfamızdaki bilgilerden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

WhatsApp